Hemoptysis zawodnika Harmonica

Zgłaszamy nietypową przyczynę widocznej krwioplucie u 79-letniego mężczyzny. Palił 20 papierosów dziennie przez 50 lat, do 1980 r. W 1985 r. Rozwinął się krwiopijstwo; biopsja oskrzelowa ujawniła umiarkowanie zróżnicowany rak płaskonabłonkowy obejmujący prawy górny płat płuca. Pacjent otrzymał radioterapię wysokodawkową i pozostał bezobjawowy do końca 1989 roku. Następnie opisał sześciomiesięczną historię okresowego plucia krwią, czasami zmieszaną ze śliną. W niektórych przypadkach towarzyszyło temu uczucie kaszlu. W trakcie każdego z tych epizodów wytwarzano od 5 do 10 ml krwi, co miało miejsce głównie w sobotnie lub niedzielne wieczory. Radiogram klatki piersiowej pozostał niezmieniony w porównaniu z kilkoma zdjęciami radiologicznymi wykonanymi wkrótce po radioterapii. Druga bronchoskopia nie wykazała objawów choroby oskrzelowej lub jakiejkolwiek innej przyczyny widocznej krwioplucia.
Późniejsze śledztwo ujawniło, że pacjentka co weekend zaczęła uczęszczać do lokalnego klubu, gdzie grał na harmonijce nawet do sześciu godzin na raz. Każdego wieczora po takiej sesji wypluwał krew. Badanie jamy ustnej ujawniło liczne żylaki pod językiem. Pacjent korzystał z metody grania harmonijki Horrie Dargie , w której język jest szeroko stosowany. Wydaje się, że użycie tej techniki spowodowało traumatyzację żylaków i spowodowało krwawienie.
Problemy medyczne muzyków zgłaszano ze zwiększoną częstotliwością w ostatnich latach. * Gra Harmonica powinna zostać dodana do listy muzycznych powołań i zajęć, które mogą powodować problemy medyczne.
David L. Paterson, MB, BS
John G. Armstrong, MB, BS, Ph.D., FRACP
Szpital Princess Alexandra, Brisbane, Q, 4102, Australia
Odniesienie * Lockwood AH. . Problemy medyczne muzyków. N Engl J Med 1989; 320: 221-7.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
[przypisy: unguentum undecylenicum, dyżury aptek ostrów wlkp, łukowiec chełm ]