Priorytety kontroli chorób w krajach rozwijających się

Poprawa zdrowia na świecie jest korzystna zarówno dla bogatych, jak i biednych krajów. Jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego, globalnego bezpieczeństwa przeciwko nowym infekcjom i stabilności politycznej w krajach spustoszonych przez głód i choroby. Nowe pokolenie ekonomistów mówi nam, że inwestycje w zapobieganie chorobom i opiekę zdrowotną w krajach rozwijających się mogą przynieść znaczne zyski w zakresie wzrostu gospodarczego i redukcji ubóstwa w tych krajach. Pomimo długiego niedofinansowania, wysiłki społeczności zdrowotnej zajmujące się problemami zdrowotnymi w krajach rozwijających się osiągają obecnie poziom wsparcia i zainteresowania, którego nigdy wcześniej nie widziano – poziom, który zaczyna sprostać wyzwaniu. Ta druga edycja Priorytetów Kontroli Chorób w krajach rozwijających się, opublikowana w połączeniu z towarzyszem, autorstwa Alana Lopeza i innych, Global Burden of Disease i Risk Factors (New York: Bank Światowy / Oxford University Press, 2006), służy jako mapa drogowa za to wyzwanie. Jest to przełomowe odniesienie dla lekarzy, badaczy, polityków i polityków, którzy podejmują decyzje dotyczące poprawy zdrowia ludzi w krajach rozwijających się. Wspólny wysiłek, kierowany przez ekonomistę Dean a Jamison a i obejmujący ponad 300 autorów, był wspierany przez Międzynarodowe Centrum Fogarty w National Institutes of Health, Bank Światowy, Światową Organizację Zdrowia oraz Fundację Billa i Melindy Gatesów.
Pierwsza edycja, opublikowana w 1993 roku, oraz dokument towarzyszący, World Development Report 1993: Investing in Health, opublikowany przez Bank Światowy, pomógł zmienić krajobraz zdrowia i rozwoju. Publikacje te wprowadziły nowy wskaźnik pomiaru wyniku choroby: rok życia skorygowany o niepełnosprawność, czyli DALY, który określa ilościowo nie tylko lata zdrowia i potencjalne życie utracone w wyniku przedwczesnej śmierci, ale także skutek niepełnosprawności właściwej chorobom przewlekłym, takie jak zaburzenia psychiczne i artretyzm. Druga edycja Priorytetów Kontroli Chorób w krajach rozwijających się ocenia wartość i opłacalność licznych interwencji klinicznych i dotyczących zdrowia publicznego oraz identyfikuje mniejszą grupę interwencji, które można uznać za najlepsze zakupy dla zdrowia. Dla decydentów te najlepsze zakupy są traktowane jak lista zakupów priorytetów, które należy wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu budżetu na ochronę zdrowia w danym kraju i odpowiadając na pytanie: Jaki jest najlepszy sposób wydawania miliona USD na problemy zdrowotne. . Dla profesjonalistów w tej dziedzinie lista wskazuje interwencje, które powinny być obecnie ukierunkowane, i poszerza horyzont przyszłych interwencji.
Ogólnie rzecz biorąc, książka stanowi dogłębną analizę szerokiej gamy problemów zdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności interwencji i ich opłacalności. Autorzy zauważają, że w ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci średnia długość życia w krajach rozwijających się, z wyjątkiem Afryki, wzrastała o kilka lat w ciągu dekady. Na przykład w Chinach dziecko urodzone w 1960 r. Mogło liczyć tylko 39 lat, podczas gdy dziecko urodzone w 2000 r. Mogło żyć około 70 lat. Ten wzrost jest największym przedłużeniem życia w historii.
Polecam lekturę pierwszych trzech rozdziałów książki, które podsumowują i wprowadzają jej nadrzędne tematy
[przypisy: tydzień węgorzewski, co zrobić przed oddaniem krwi, fizjoterapia po operacji halluxa ]
[patrz też: indix combi opinie, tydzień węgorzewski, unguentum undecylenicum ]